Jak tanio i dobrze nagrać dźwięk do videobloga [2017-05-31]

Często stykamy się z videoblogami, które są dobrze nakręcone i bardzo słabo udźwiękowione. Tak jakby większość videoblogerów nie przywiązywała należynej wagi do profesjonalnego dźwięku. Wynika to chyba z tego, że większość youtuberów przeznacza prawie całe swoje oszczędności na zakup dobrego aparatu i szkła. Liczy na to, że mikrofon wbudowany w kamerę wystarczy, żeby nagrać profesjonalny głos lektora. Niestety to nie prawda. Natomiast jesteśmy w stanie nagrać dobry dźwięk do videobloga nie wydając na to fortuny. O tym jest poniższy artykuł.

Sposób 1. Budżetowy

Do nagrania głosu lektora używamy mikrofonu typu Lavalier. Najbardziej budżetowym i przetestowanym przez nas rozwiązaniem jest Rode SmartLav+. Mikrofon podłączamy do smartfona i nagrywamy dźwięk na telefon komórkowy za pomocą jednej z darmowych aplikacji np. Rode REC. Potem dźwięk nagrany na komórkę synchronizujemy z plikami video w procesie montażu. Pamiętaj, żeby użyć wersji mikrofonu SmartLav z "+" w nazwie - poprzednia wersja tego mikrofonu była bardzo słabej jakości.

Sposób 2. Zaawansowany

Jest taki sam jak sposób 1, jednak mikrofon podłączamy do systemu bezprzewodowego RodeLink i nagrywamy dźwięk już bezpośrednio do kamery. Dzięki temu pomijamy proces synchronizacji przy montażu. Łatwiej jest też kontrolować dźwięk przez kamerzystę.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek nagrywania dźwięku dla początkujących:

  • poziom nagrywanego dźwięku powinien oscylować w okolicach -12 db, jeśli nie dopilnujesz tego i nagrasz dźwięk ciszej jego jakość będzie słaba, jeśli głośniej możesz łatwo przesterować dźwięk - stanie się on nieużywalny
  • monitoruj nagrywany dźwięk na słuchawkach (w miarę możliwości, jeśli nie masz takich możliwości odsłuchaj pierwsze nagranie próbne na słuchawkach)
  • jeśli nagrywasz w pomieszczeniu - postaraj się założyć na ściany koce, które zniwelują pogłos pokoju, często nagrania nawet profesjonalnymi mikrofonami są zepsute przez złą akustykę pomieszczenia
  • mikrofon ustawiaj możliwie blisko ust mówiącego około 15-20 cm, jeśli mikrofon będzie za daleko w nagraniu usłyszysz akustykę pomieszczenia, nagranie nie będzie brzmiało dobrze
  • jeśli nagrywasz na zewnątrz stosuj filtry przeciwwietrzne na mikrofon
  • jeśli nagrywasz osobno audio i video przed wystąpieniem lektora klaśnij w dłonie, na ścieżkach dźwiękowych rekordera i kamery pojawi się wtedy peak, który ułatwi Ci synchronizację ścieżek (jeśli twój program do montażu nie obsługuje automatycznej synchronizacji)

Powiązane produkty do wypożyczenia