Modyfikatory światła - czyli czym się różni fresnel od softboxa [2021-01-24]

W naszej wypożyczalni znajdziecie bardzo wiele świateł z mocowaniem bowens, do których można podłączyć szereg popularnych modyfikatorów: softboxów, fresneli, beautydish i wielu innych. Często pytacie jaki modyfikator sprawdzi się najlepiej w Waszej produkcji. Dlatego postanowiliśmy przygotwać dla Was artykuł, który wyjaśni zastosowanie poszczególnych modyfikatorów.

 

Softbox - jest to jeden z najpopularniejszych modyfikatorów światła. Daje miękkie, ukierunkowane i kontrolowalne światło dlatego najczęściej stosuje się go do portretów lub oświetlenia postaci jako główne światło (keylight). Dzięki temu, że światło jest miękkie uzyskuje się delikatne, łagodne cienie. Softboxy do niedawna wykorzystywane były głównie w fotografii. Ich zastosowanie w świecie filmu było niemożliwe ze względu na ogromną temperaturę lamp filmowych - nie dało się do nich podłączyć materiałowych akcesoriów gdyż uległyby one spaleniu. Dlatego w świecie filmu, gdy chciało się zmiękczyć światło, stosowało się głównie panele dyfuzyjne oddalone od lampy filmowej. Wszystko zmieniło się ostatnio dzięki coraz popularniejszemu w świecie filmu oświetleniu ledowemu, gdzie temperatury lamp nie są już tak ekstremalne. Od tego czasu softboxy stosuje się powszechnie także w filmografii. Wadą softboxów jest stosunkowo pracochłonne rozkładanie, choć coraz częściej stosuje się łatwo składalne softboxy parasolkowe. Wadą softboxów jest też stosunkowo duży rozmiar.

Do softboxów bardzo często dołącza się tzw. grid, który jeszcze bardziej ukierunkowuje światło i daje ładne miękkie przejścia pomiędzy strumieniem światła i cieniami. Miniaturowy grid z małymi komórkami w kształcie sześciokąta nazywa się plastrem miodu. Plaster miodu dołącza się do szeregu innych modyfikatorów takich jak wrota, beauty dish czy snoot.

 

Beauty dish - stosowany głównie do portretów daje bardzo specyficzne, zarówno ostre i kontrastowe jak i miękkie światło. Różni się znacznie od światła z softboxów. Jedni lubią taki look, inni nienawidzą, ale trzeba przyznać, że jest to bardzo oryginalne światło i odróżnialne od innych modyfikatorów. Beauty dish bardzo uwydatnia szczegóły - także niedoskonałości cery. Przy stosowaniu beauty dish należy pamiętać, że jest to bardzo "światłożerny" modyfikator tzn. wymaga bardzo mocnej lampy lub bliskiego położenia od twarzy modela/modelki. Na beauty dish można założyć plaster miodu oraz powłokę dyfuzyjną (dla zmiękczenia efektu).

Fresnel - fresnel jest przeciwieństwem softboxa. Daje bardzo ostre, skupione światło. Soczewka wzmacnia punktowo jego moc. Naszym zadniem takie światło idealnie nadaje się do świecenia z tyłu modela/modelki jako backlight lub hairlight. Fresnel pięknie zarysowuje sylwetkę filmowanej postaci, daje ostre, kontrastowe cienie. Zazwyczaj modyfikatory fresnela umożliwiają regulację kąta świecenia światła. Czasami soczewek fresnela używa się też jako główne źródło światła nawet przy portretach - daje to specyficzny klimat kadrów jak z filmów z lat 20-tych. Soczewka fresnela od dziesięcioleci używana jest w kinematografii.

Czasza + wrota - czasza ukierunkowuje i skupia światło lampy. Daje ostre światło. Natomiast wrota umożliwiają jeszcze większą kontrolę nad wielkością i kształtem strumienia światła. Do wrót możemy też zamocować filtry kolorowe lub plaster miodu.

Snoot (zwany strumienicą) - daje bardzo wąski, punktowy strumień światła. Sprawdzi się do akcentowania małych elementów w kadrze. Zazwyczaj snoot umożliwia też zastosowanie filtrów kolorowych i małego plastra miodu.

Paraslka transparentna - generalnie jest bardzo podobna do softboxa dając miękkie, portretowe światło. Różni się głównie tym, że w przeciwieństwie do softboxa światło w parasolce jest mniej kontrolowalne, gdyż świeci nie tylko do przodu ale "rozlewa się" również na boki. Nie da się z parasolką użyć grida. Do zalet parasolki należy łatwość i szybkość składania. Nie wymaga mocowania bowens. Wymaga mocowania parasolkowego, które posiada większość lamp studyjnych.

Blenda - to najbardziej uniwersalny i budżetowy modyfikator światła. Ma bardzo wiele zastosowań w zależności od tego jakiej płaszczyzny użyjemy. Często używana jest w połączeniu ze światłem słonecznym, jako jedynym źródłem światła. Zazwyczaj w blendach mamy 5 różnych płaszczyzn:

  • płaszczyzna złota - odbija światło, ociepla barwy
  • płaszczyzna srebrna - odbija światło, wydobywa kontrasty
  • płaszczyzna biała - odbija światło i daje światło neutralne
  • płaszczyzna czarna - pogłębia cienie, redukuje odbicia
  • płaszczyzna dyfuzyjna  - przepuszcza światło ale rozprasza i zmiękcza je przy przepuszczeniu

Space light - to modyfikator wprowadzony przez firmę Aputure - daje miękkie światło ale w przeciwieństwie do softboxa świeci we wszystkich kierunkach. Nadaje się do równomiernego rozświetlenia całej przestrzeni. Kompatybilny tylko z lampami firmy Aputure.

W galerii tego artykułu prezentujemy kilka kadrów z naszych prac z podpisanym użyciem danego modyfikatora. W naszej wypożyczalni znajdziesz też szereg lamp z mocowaniem bowens, do których podepniesz wiele opisanych wyżej modyfikatorów. Kompatybilne lampy: Jinbei EF100, Jinbei EF150, Aputure 120D, Aputure 300D, Aputure 300x.

 

Galeria

Powiązane produkty do wypożyczenia