Jak poprawnie i tanio oświetlić prostą scenę wywiadu? [2016-11-20]

W tym artykule krok po kroku opiszemy jak tanio i efektownie oświetlić prostą scenę wywiadu.

W przykładzie użyliśmy 3 prostych świateł z naszej wypożyczalni:

  1. YONGNUO LAMPA DIODOWA LED YN-300III - wykorzystana jako fill light, za pomocą tej lampy wypełniamy scenę światłem. W naszym przykładzie świecimy tą lampą w sufit oświetlając słabym, ambientowym blaskiem całą scenę. Lampa odkręcona jest na maksymalną moc. Od tej lampy zaczynam ustawianie całości. Ekspozycję w kamerze ustawiam do niej na -2EV do -1EV.
  2. LAMPA ŚWIATŁA CIĄGŁEGO 9X28W Z SOFTBOXEM – wykorzystana jako key light, czyli główne światło oświetlające postacie. Dzięki zastosowaniu softboxa światło na filmowanych postaciach będzie miękkie i przyjemne dla oka. Możemy świecić w postacie pod kątem 45 stopni. Osobiścię wolę obrócić nieco lampę w stronę kamery i nie oświetlać bezpośrednio filmowanych osób. Wynikiem jest nieco subtelniejsze światło. Po włączeniu tej lampy, ustawiamy jej moc w ten sposób, aby scena była oświetlona już poprawnie czyli ekspozycja na 0EV. Jeśli mamy kilku aktorów i postać najbliżej lampy jest wyraźnie bardziej oświetlona od najdalszej postaci, postarajmy się odsunąć tę lampę dalej i zwiększyć jej moc.
  3. YONGNUO LAMPA DIODOWA LED YN-300III – wykorzystana jako back light. Oświetla postacie od tyłu i ustawiona jest w kontrze do keylight. Daje nam jaśniejszy obrys na filmowanych postaciach i wyodrębnia je z tła. Moc regulujemy dopuki jaśniejszy, subtelny obrys nie pojawi się na postaciach. Lampy Yongnuo możemy łatwo kontrolować z poziomu aplikacji w telefonie komórkowym, dzięki czemu możemy ustawić ich moc patrząc w kadr aparatu. Lampy te zasilane są przez baterię Sony NPV – nie musisz ich podłączać do kontaktu (lampa z softboxem wymaga zasilania 220V). W przypadku jeśli mamy już oświetloną całą scenę np. światłem z okna, możemy zrezygnować z fill light. A jeśli mamy bardzo mały budżet możemy posłużyć się tylko key light i skontrować światło blendą.

Cały zestaw 3 lamp wypożyczysz w naszej wypożyczalni w super cenie 75 zł brutto za dobę (cena już ze statywami i bateriami).

Powiązane produkty do wypożyczenia