Fotografia z lampą błyskową z funkcją TTL [2018-04-04]

W naszej wypożyczalni pojawia się właśnie plenerowa lampa fotograficzna z funkcją TTL - Quadralite Reporter 200 TTL. Lampę możecie wypożyczyć samą lub w specjalnie przygotowanym przez nas promocyjnym zestawie plenerowym ze statywem i softboxem. Z tej okazji chcieliśmy Wam przybliżyć funkcję TTL oraz HSS: co to jest, jak się używa, jakie ustawienia są konieczne do działania tych funkcji.

Co to jest TTL?

Skrót TTL pochodzi z angielskiego Through The Lens czyli "przez obiektyw" i oznacza ustawianie odpowiednich parametrów błysku lampy przez pomiar światła błyskowego wpadającego przez obiektyw. Działa to w skrócie (i w dużym uproszczeniu) tak:

  • aparat po naciśnięciu spustu migawki wykonuje próbny błysk lampy, którego natężenie mierzone jest w aparacie
  • aparat przelicza ilość wpadającego światła i ustawia natężenie właściwego błysku
  • aparat wykonuje zdjęcie wyzwalając błysk z odpowiednim natężeniem
  • całość powyższych operacji wykonywana jest natychmiast, w ułamku sekundy. Ten cykl jest niemal niezauważalny dla fotografującego

TTL działa w ten sposób, że nawet jeśli zmienimy ustawienia przysłony, iso, czasu natężenie błysku zostanie automatycznie dostosowane do potrzeb poprawnego naświetlenia kadru. Aby użyć TTL wystarczy nam lampa z funkcją TTL oraz odpowiedni nadajnik (wyzwalacz) obsługujący TTL. Oprócz włączenia w nadajniku i lampie trybu TTL nie musimy zazwyczaj robić, żadnych dodatkowych ustawień w aparacie. Całość jest w pełni zautomatyzowana. Z naszą lampą Reporter dostaniesz odpowiedni wyzwalacz dla systemów Canon lub Sony.

Co to jest HSS?

HSS to High Speed Sync czyli możliwość wykonywania zdjęć z lampą także dla bardzo szybkich czasów otwarcia migawki np. 1/1000, 1/2000, 1/4000. W tradycyjnych lampach musieliśmy ustawiać odpowiedni czas naświetlania aby wykonać poprawne zdjęcie np. 1/200. Z lampami z funkcją HSS już nie jesteśmy tak bardzo ograniczeni czasem naświetlania. Ma to bardzo duże znaczenia przy zdjęciach plenerowych w słońcu, gdzie czasy otwarcia migawki muszą być odpowiednio krótkie. Aby korzystać z funkcji HSS z aparatami Sony dobrze jest w menu wyłączyć następującą funkcję El. pierw. kurt. mig. Dzięki takiemu zabiegowi unikniemy na zdjęciach z krótkimi czasami efektu bandingu.

Zestaw plenerowy

Na koniec chcieliśmy Was zachęcić do wypożyczenia z naszego promocyjnego zestawu plenerowego, zawierającego między innymi omawianą lampę Quadralite Reporter 200 TTL. Znajdziecie w nim wszystko czego potrzebujecie do plenerowej fotografii: softbox, statyw, wyzwalacz, blendę. Zestaw jest bardzo mobilny, a całość zasilana przez baterię. Idealnie sprawdzi się w plenerowych sesjach ślubnych lub z modelką.

Więcej: http://creativegrapes.pl/site/promo?promo_id=7

Galeria