Nagrywasz shortsy na youtube, ale masz wrażenie, że jakość dźwięku pozostawia wiele do życzenia? Chcesz mieć profesjonalny dźwięk jak najlepsi z tej branży, ale nie wiesz jaki mikrofon wybrać? Ten artykuł w przystępny sposób pozwoli Ci dobrać odpowiedni mikrofon do profesjonalnych shortsów na Youtube, Instagram, Tik-Tok.
Dla nagrywających smartfonem:
DJI Mic 2
Tutaj musisz pamiętać, że wybór mikrofonu często zależy od tego jaki dokładnie masz smartfon, jakie wejście do ładowania jest w Twoim telefonie. Czy ma wejście mikrofonowe/słuchawkowe. Różni producenci mają bardzo różne modele mikrofonów kompatybilne tylko z konkretnymi urządzeniami. Natomiast istnieje obecnie opcja kompatybilna z prawie wszystkimi nowymi smartphonami - DJI Mic 2. Dzięki wymiennym wyjściom odbiornika zestaw jest kompatybilny zarówno ze starszymi iPhonami posiadającym wejście Lightning, jak i nowymi iPhonami PRO posiadającymi wejście USB-C i zwykłymi Androidami posiadającymi standardowe wejście ładowania USB-C.
Jak to działa? Do smartphona podłączasz mały odbiornik (patrz zdjęcia) przez port Lightning lub USB-C. Dwa osobne mikrofony wpinasz w okolice krawata rozmówców i łączą się one bezprzewodowo z odbiornikiem przesyłając audio do telefonu. Dzięki temu bardzo dobrej jakości dźwięk jest nagrywany bezpośrednio na telefon razem z video. Nie musisz nic synchronizować w postprodukcji. Zestaw DJI Mic 2 ma jeszcze jedną zaletę - małe mikrofony są równocześnie rejestratorami audio i nawet gdyby pojawiły się zakłócenia w bezprzewodowym przesyłaniu sygnału, to masz czyste ścieżki nagrane bezpośrednio na mikrofony jako backup. Całość jest dostarczana w opakowaniu, które służy jednocześnie jako ładowarka i powerbank dla mikrofonów i odbiornika.
Zestaw jest dosyć drogi (nowy kosztuje około 1700 zł), ale sprawdza się wyśmienicie i jest wart swojej ceny. Pożyczysz i wypróbujesz go w naszej wypożyczalni sprzętu.
RODE NT1 5TH GEN USB
Jeśli nagrywasz smartfonem stacjonarnie podcasty i chcesz mieć najwyższej jakości dźwięk studyjny bez dodatkowych interfejsów audio, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest Rode NT1 5TH GEN USB. To mikrofon studyjny, który możesz podłączyć standardowo do karty dźwiękowej za pomocą kabla XLR, ale ma też dodatkowe wyjście USB, przez które możesz podłączyć go bezpośrednio do komputera lub smartphona przez wejście USB (UWAGA! ten mikrofon działa tylko z nowymi iPhonami Pro, iPadami i Androidami posiadającymi wejście USB-C i nie podłączysz go przez wejście Lightning do starego iPhona).
Innowacyjność tego mikrofonu polega właśnie na tym, że można go używać bez dodatkowego interfejsu audio, który komplikuje proces nagrywania dźwięku i kosztuje minimum kilkaset złotych.
Dla nagrywających aparatami/kamerami:
RODE VIDEOMIC PRO+
Jeśli nagrywasz audio w niewielkiej odległości od rozmówców, to często bardzo dobrym rozwiązaniem jest mikrofon nakamerowy typu shotgun. Mikrofony typu shotgun to takie, które są superkierunkowe, czyli zbierają dźwięk głównie z kierunku patrzenia mikrofonu, a eliminują dźwięki tła. Używane są często w profesjonalnych produkcjach filmowych. Rode Videomic Pro+ jest lekkim mikrofonem nakamerowym, który dobrze zbierze dźwięk od rozmówców jeśli są dosyć blisko aparatu i fajnie wytłumi dźwięk otoczenia np. podczas targów.
DJI Mic 2
Ten zestaw już opisywałem powyżej przy okazji idealnego zestawu mikrofonów do nagrywania smartfonem, ale on również idealnie sprawdzi się w przypadku nagrywania audio na aparat i kamerę. Różnica polega tylko na tym, że odbiornik podłącza się z wejściem mikrofonowym aparatu za pomocą kabelka mini jack stereo. W takiej konfiguracji jeden mikrofon nagrywany jest na kanał lewy, a drugi na prawy, dzięki czemu masz dwie osobne ścieżki audio nagrane łącznie z video do aparatu. Nie musisz nic synchronizować w postprodukcji.
Sennheiser AVX
Jeśli nagrywasz na kamery posiadające wejścia XLR, to bardzo profesjonalnym rozwiązaniem jest użycie mikroportów Sennheiser AVX, które składają się z odbiornika posiadającego wyjście XLR, nadajnika przyczepionego do paska osoby mówiącej i mikrofonu typu lavalier podłączonego kablem do nadajnika. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze i daje doskonałe efekty. Wielką zaletą tego urządzenia jest to, że odbiornik może być zasilany przez Phantom POWER +48V w kamerze dzięki czemu unikniesz rozładowania odbiornika.